Біноклі.ОРГ

Визначення характеристик бінокля

Для кожного бінокля можна зробити розрахунок збільшення, умовної світлосили і т. д. шляхом нескладних вимірів. Достатньо виміряти діаметр діючого отвору об'єктива, діаметр окулярної зіниці та відстань між об'єктивами. Про вимірювання діаметра окулярної зіниці вже було сказано вище.

Діаметр діючого отвору об'єктива потрібно визначати, наклавши на нього (по діаметру) масштабну лінійку, і, дивлячись з відстані витягнутої руки, відрахувати з точністю до міліметра діаметр вільної поверхні об'єктива. Відстань між об'єктивами вимірюється також масштабною лінійкою і відраховується по однакових краях (лівих або правих) об'єктива, коли його трубки розсунуті по міжочній відстані спостерігача.

Так само вимірюється і відстань між окулярами, тобто міжочна відстань.

Після такого обчислення треба випробувати бінокль для визначення діаметра поля зору, якості зображень, паралельності трубок та практичної світлосили.

Для визначення якості зображень слід навести бінокль на яскраву зірку так, щоб вона була в центрі поля зору і, повільно пересуваючи бінокль, подивитися, чи зображення зірки залишаються незмінними і на краях поля зору.

Корисно вдруге зробити це, зсунувши окуляр з різкої установки, причому зображення зірок повинні звернутися в правильні кружечки або рівномірно яскраві, або на зразок світлих концентричних кілець. Зображення зірок У центрі поля зору і на краях при цілком хорошому об'єктиві повинні бути однаковими і принаймні залишатися однаковими, рахуючи від центру до 2/3 радіусу поля зору.

Паралельність трубок бінокля легко перевірити, навівши бінокль спочатку на віддалений предмет, а потім на світлому фоні неба. Якщо трубки паралельні, краї поля зору (правого і лівого) повинні точно збігатися.

Практичну світлосилу бінокля слід визначати за видимістю зірок Північного полярного ряду, причому одночасно можна простежити і рівномірність яскравості поля зору. Для цього потрібно визначити граничну видимість зірок не лише у центрі поля зору, а й на краях.

Всі визначення якості зображень, світлосили, поля зору треба провести для кожної трубки окремо, дивлячись у них весь час одним і тим же оком (наприклад, правим).

Щоб визначити величину поля зору, треба, дивлячись у бінокль на якісь віддалені предмети, помітити по них краї поля зору, а потім оцінити кутову відстань між цими поміченими точками, але вже дивлячись неозброєним оком. У цьому випадку найважча оцінка кутової відстані неозброєним оком. Тому найкраще для такого визначення вибрати якесь сузір'я і потім, відзначивши межі його, видимі в бінокль, по зоряній карті розрахувати об'єктивне поле зору. На рис. 10 дано ділянку неба з центром у полюсі світу та вказано поле зору деяких біноклів. Користуючись цим малюнком, можна визначити поле зору будь-якого бінокля.

Перш ніж почати користуватися біноклем для спостереження, треба відзначити необхідну для різкого зображення установку окулярів та розсув трубок бінокля. Щоб знайти установку на різке зображення, слід, навівши бінокль на віддалений предмет, закрити одне око, а відкритого ока підгвинтити окуляр до того часу, поки зображення стане чітким: так само потрібно зробити з іншим оком. Після цього, дивлячись обома очима, треба зрушувати і розсувати обидві трубки бінокля навколо середнього шарніра до тих пір, поки два поля зору не зіллються в одне загальне, і обидва очі перестануть відчувати напругу при розгляді предмета, що спостерігається. Іноді трапляється, що після окремої установки для кожного ока, при одночасному розгляді, відчувається, що ще потрібно трохи пересунути окуляр до отримання повної виразності. У цьому випадку треба пересувати той окуляр, через який дивиться око, яке більше відрізняється від нормального; при цьому слід дивитися обома очима. Якщо, наприклад, оптична сила правого ока виправляється окулярами -3D, а лівого -3,5D, то лівий більше відходить від норми, ніж правий, і окуляр треба підправляти

саме для нього.

Коли всі ці установки виконані, потрібно записати кількість діоптрій для правого та лівого очей, а також розсув бінокля (за шкалою на шарнірі).

Деякі визначення, спеціально астрономічні, будуть вказані далі.

   05.12.2010
person   Експерт Дмитро
   9234

Вибір бінокля для астрономічних спостережень

Стаття буде корисною для тих, хто збирається купити астрономічний бінокль, прочитавши яку ви дізнаєтеся найбільш важливі особливості астрономічних біноклів, щоб не повестися на гарний дизайн дешевої іграшки та вибрати ідеальну бінокль.

Для астрономічних спостережень більш-менш придатні біноклі всіх систем та типів, але найбільш підходящими є призмінні.

Як підвищити збільшення зорових труб та біноклів

Як підвищити збільшення зорових підзорних труб та біноклів

Більшість зорових труб і біноклів дають збільшення значно менше максимального корисного збільшення (його іноді називають роздільним збільшенням). Темної ночі людина з нормальним зором може бачити окремо об'єкти (наприклад, подвійні зірки 3-4m), що віддаляються один від одного не менше ніж на 3-5' (в середньому 4', або 240''). «Зоркість» очі у денний час, коли спостерігаються добре освітлені та висококонтрастні предмети, вищі приблизно в 3-4 рази.

Конструкція підзорної труби

Конструкція підзорної труби: схема, креслення, конструкція зорової труби

Зорова труба влаштована так, щоб людина, дивлячись у неї, бачила предмети під великим кутом погляду, чим він їх бачить неозброєним оком.

Збільшення кута зору досягається за допомогою комбінації двоопуклого скла з двояковогнутим або двох двоопуклих стекол. Це скло називають також лінзами та сочевицями.

Удосконалення зорової труби «Турист»

Удосконалення зорової труби «Турист», підзорна труба турист 3, турист 4, турист 5, турист 6

Відомий читачам з попередньої публікації метод підвищення збільшення оптичної системи за допомогою додаткового окуляра має ряд недоліків: погіршується якість зображення, що пов'язано з введенням додаткових елементів, збільшуються втрати світла через відбиття від поверхонь лінз, що вводяться, помітно зростають вага і габарити всього інструменту. Існує й інший спосіб підвищення збільшення зорових труб шляхом зміни повітряних проміжків між оптичними компонентами системи. Розглянемо цей метод на прикладі удосконалення підзорних труб «Турист-1» та «Турист-4» (діаметр об'єктива 30 мм, збільшення 10х) або «Турист-2» та «Турист-3» (діаметр об'єктива 50 мм, збільшення 20х).